Problematický pozemok?

Problematický pozemok? Aj na ňom môže stáť pekný a funkčný dom
Hoci by sme všetci najradšej stavali na ideálnom pozemku, len málokto má túto možnosť. Najmä v zastavaných lokalitách, kde je nedostatok pozemkov, sa dnes stavajú domy naozaj takmer všade. Dnešná moderná architektúra si hravo poradí aj s úzkym, svahovitým či inak netradičným pozemkom.

Existuje ideálny stavebný pozemok?

Áno, aj nie. Za ideál pozemok, na ktorý je možné umiestniť takmer akýkoľvek projekt domu, je považovaný pozemok v tvare obdĺžnika s pomerom strán 2:3, ktorý má rovinatý charakter.
No aj pri iných tvaroch pozemku si šikovný architekt zvládne poradiť svyhláškou č. 532/2002 Z. z., ktorá určuje odstupové vzdialenosti od hraníc pozemkov a susedných stavieb. Samozrejme, rozloha pozemku by mala korešpondovať s plánovanou veľkosťou domu. Potrebovať budete minimálne:
  • malý rodinný dom – do 500 m²,
  • stredne veľký rodinný dom – 500 až 700 m²,
  • veľký alebo viacgeneračný rodinný dom – od 700 m².

Ako si poradiť so svahovitým pozemkom

Svahovitý pozemok predstavuje zaujímavú príležitosť na stavbu domu, aký nebude mať nikto iný. Predtým, ako sa však pustíte do plánovania projektu domu pre svahovitý pozemok je potrebné posúdiť vhodnosť terénu na výstavbu. Nie každý svah totiž zvládne stavbu domu.
Pozemok by mal preto najskôr posúdiť geológ, prípadne hydrogeológ. Na základe jeho správy môžete následne kontaktovať statika, ktorý určí potrebnú konštrukciu základov. A až potom môže prísť na rad výber vhodného projektu domu.
No hoci svahovitý pozemok so sebou prináša o niečo zložitejšie plánovanie a vyššie náklady, rozhodne sa ho netreba obávať. Svahovitý terén pre skúseného architekta predstavuje výbornú príležitosť na vytvorenie netradičného bývania, aké nebude mať nikto iný. Ak teda túžite po originalite, práve svahovitý pozemok môže byť pre vás to pravé.
Na jemne svahovitých pozemkoch si dokonca vystačíte aj s typizovaným katalógovým domom. Dnešné moderné katalógy projektov rodinných domov totiž už ponúkajú riešenie nielen na ideálne pozemky.

Úzky pozemok

Ak patríte medzi tých, ktorí túžia po klasickom štvorcovom bungalove, úzky pozemok nebude tou správnou voľbou. No ak ste ochotní poobzerať sa aj po iných možnostiach riešenia, vôbec sa tohto druhu pozemku nemusíte obávať.
Skúste si napríklad spomenúť, aké druhy domov sa stavali v minulom storočí? Boli to domy so štvorcovým pôdorysom? Nie. Zväčšia išlo o dlhé, obdĺžnikové domy s jedným alebo dvoma poschodiami. A presne takýto dom len v modernom prevedení môže stáť aj na vašom pozemku. Vybrať si môžete z viacerých projektov domov určených na úzke pozemky. V prípade montovaných domov môžete bývať vo vlastnom dome už za pár mesiacov.

Malý pozemok

Doby, keď sa domy stavali na obrovských pozemkoch a okrem dvora bola k dispozícii aj veľká záhrada, sú dávno preč. Dnes sa práveže domy stavajú aj na pozemkoch za inými domami, ktoré v minulosti slúžili práve ako už spomínaná záhrada. Tieto pozemky majú len zriedkakedy ideálny tvar. Skôr ide o pozemky, ktoré sú malé a v tých najhorších prípadoch dokonca v sebe kombinujú 2 obávané vlastnosti – malé a úzke.
No aj pri tomto druhu pozemku netreba hádzať flintu do žita. Stačí len zabudnúť na bungalov a poobzerať sa po poschodových projektoch. Poschodový rodinný dom zaberie menší priestor a zároveň prináša množstvo moderných estetických a funkčných riešení.

Netradičný tvar pozemku

Jedna strana dlhšia, druhá kratšia, päťuholník či trojuholník? Hoci si takýto pozemok bude vyžadovať riešenie priamo na mieru, stále môže slúžiť ako pekné miesto na stavbu rodinného domu. V prípade malých rozmerov pozemku si síce vypracovanie projektu bude vyžadovať ruku naozaj skúseného architekta, no ako sa hovorí, nič nie je nemožné.
V mnohých lokalitách sa dnes stretávame s pozemkami rôznych tvarov, či s domami postavenými na pozemku, kde by sme to možno ani nečakali. Je to jasný dôkaz toho, že dnešná moderná architektúra si dokáže poradiť s rôznymi výzvami. Nebojte sa preto na prvý pohľad možno nie ideálneho pozemku, ktorý sa nachádza vo vašej vytúženej lokalite a okrem svojho tvaru vám ostatnými parametrami vyhovuje. Výber vhodného projektu vysnívaného domu bude o niečo zložitejší a bude si možno vyžadovať aj nejaký ten kompromis, no určite nepôjde o nemožnú misiu.

Zdroj: reklamný článok, mirano.sk