Cesta k vysnívanej chate

Cesta k vysnívanej chate: Ako si vybrať ten pravý pozemok

Vybudovanie vysnívanej chaty na víkendový oddych si vyžaduje starostlivé plánovanie. Kľúčovým krokom je výber vhodného pozemku, ktorý splní vaše očakávania a na ktorom sa budete cítiť príjemne a komfortne. V článku vám poradíme na čo si dávať pozor pri výbere pozemku.



Nájsť ten správny pozemok je kľúčové, ak si chcete naplno užívať pobyt na svojej vysnívanej chate. Pri hľadaní vášho ideálneho pozemku pre chatu si položte tieto zásadné otázky:

• Na aké účely chcem chatu využívať?
• Hľadám tiché miesto, alebo mi nevadí, ak sa nachádza v rušnejšej oblasti?
• Aké sú moje predstavy o veľkosti chaty?
• Chcem celoročnú chatu alebo chcem využívať chatu len sezónne?
• Aký je môj rozpočet na kúpu pozemku a chaty?

Otázky si samozrejme môžete doplniť podľa vlastného uváženia. Odpovede na tieto základné, vám pomôžu získať jasnú predstavu o ideálnom pozemku. To vám výrazne zjednoduší proces výberu.
Čo si budeme hovoriť, peniaze sú v tomto prípade až na prvom mieste. Premyslite si akú veľkú chatu si môžete dovoliť a koľko ľudí bude chatu bežne užívať. Ujasnite si tiež v akej lokalite chcete mať pozemok. Hľadáte pokojné prostredie v prírode, alebo skôr dostupnosť k lyžiarskym strediskám, jazerám, či turistickým atrakciám?
Pri stanovení rozpočtu na kúpu pozemku nezabudnite zohľadniť aj náklady na prípravu pozemku, výstavbu chaty a jej vybavenie. Ak vám to rozpočet dovolí, určite zahrňte do svojich plánov aj moderný altánok. Je to ideálne miesto na sladké ničnerobenie. Môžete si v ňom čítať knihu, posedieť s vašimi blízkymi, alebo si len tak užívať pokoj a ticho.

Svahovitosť a orientácia na svetové strany
Pri výbere lokality nezabúdajte ani na charakter a vlastnosti parcely. Rozhodovať sa môžete medzi rovinatým alebo svahovitým pozemkom. Každý má svoje pre aj proti. Rovinatý pozemok sa ľahšie užíva a aj prístup býva jednoduchší. Benefitom svahovitého terénu je, že pri dobrej orientácii ponúka ochranu pred poveternostnými vplyvmi alebo priestor na podpivničenie stavby.
Venovať pozornosť orientácii pozemku sa oplatí. Severná orientácia zaistí, aby mala chata v zime dostatok slnečného svetla a tepla, a zároveň ju v horúcich letných mesiacoch ochráni pred nadmerným teplom. Z dlhodobého hľadiska vám pozemok s optimálnou orientáciou prinesie značné úspory na účtoch za energie.


 
Prístupová cesta a inžinierske siete
Dôležitým faktorom pri výbere lokality pozemku, je charakter a stav prístupovej komunikácie. Stáva sa, že pozemok je prístupný iba poľnou cestou alebo cestou tretej kategórie, ktorá nemá zabezpečenú údržbu a preto je len ťažko prejazdná osobným automobilom.
Ďalšia nemenej dôležitá vec je, či sú na pozemku dostupné inžinierske siete ako elektrina, voda a kanalizácia. V prípade, že nie, budete musieť investovať do ich zavedenia, pokiaľ je to vôbec v danej lokalite možné.

Vyhodnoťte riziká a rušivé vplyvy
V neposlednom rade je dobré zistiť, či na pozemku nie je vysoká hladina podzemnej vody. Nemusíte kvôli tomu hneď objednávať hydrogeológa. Spravte si vlastný prieskum. Prejdite sa po okolí a porozprávajte sa s majiteľmi susedných pozemkov. Ak nemajú problémy oni, je viac-menej pravdepodobné, že ich nebudete mať ani vy.
K ďalším rizikovým faktorom, ktoré je dobré si preveriť, patrí aj to či pozemok neleží v záplavovej zóne alebo či sa nenachádza pozemok v oblasti so zvýšeným rizikom zosuvov pôdy. Nepoteší ani to, keď je pozemok v blízkosti rušnej cesty, železnice alebo priemyselnej zóny.


 
Nevítaní susedia
Je dobré, ak ešte pred kúpou navštívite miestny úrad a vypýtate si informácie o plánovaných stavebných aktivitách. Asi by ste neboli radi, keby vám o niekoľko rokov vedľa chaty vyrástol priemyselný park.
A keď je reč o susedoch. Už od začiatku myslite na dobré susedské vzťahy. Napríklad aj tak, že budete brať ohľad na vašich susedov už počas plánovania a následnej výstavby alebo rekonštrukcie chaty. Empaticky sa zamyslite nad tým, čo by vám prekážalo, keby ste boli na ich mieste. Nesnažte sa presadzovať vlastné požiadavky za každú cenu. Veď dobre vychádzať so susedmi je predovšetkým na chate na nezaplatenie.

Odborná pomoc
Ak si nie ste istí s výberom pozemku, neváhajte sa obrátiť na realitného makléra, geodeta, alebo stavebného inžiniera, ktorí vám pomôžu s výberom pozemku a posúdením jeho vhodnosti pre vaše jedinečné potreby.

Záver
Výber pozemku na chatu je kľúčovým krokom k vybudovaniu miesta, kde si budete môcť oddýchnuť a načerpať energiu. Nepodceňujte tento krok a venujte mu dostatok času. Dôkladne zvážte svoje požiadavky, preskúmajte a zhodnoťte všetky riziká. Nezabudnite, že chata by mala byť miestom relaxu a radosti. Vyberte si taký pozemok, na ktorom sa budete cítiť príjemne a komfortne.

Zdroj: sponzorovaný článok https://fabros.sk/